Základní výbavou každého domácího barmana by měl být samozřejmě shaker. Dnes se můžeme běžně setkat se třemi základní typy:

  1. Boston Shaker
    Zřejmě nejběžnější typ shakeru, který se často používá i v barech. Skládá se ze dvou částí, ze spodního kovového dna a z vrchní sklenice, která se zasouvá do spodní části. S tímto shakerem je také nutné u některých koktejlů použití straineru (sítka), který oddělí namíchaný nápoj od ledu nebo ledové tříště. Zkušenější barman to však zvládne i bez pomoci straineru.
  2. Cobbler Shaker
    Tento shaker je vhodný pro začátečníky. Skládá se ze tří částí a je celý kovový. Na spodní část se šroubuje nebo nasunuje vršek s víčkem, který má již v sobě sítko pro odstředění. Po míchání tedy stačí jen odšroubovat horní víčko a nalévat, led zůstává uvnitř shakeru.
  3. French Shaker
    Ne příliš častý a typově velmi podobný „Bostonu“. Skládá se také ze dvou částí, jen horní část není skleněná, ale také celokovová. Opět je nutné použití straineru.

Dostupnost a ceny

Samostatný shaker se dá dnes běžně koupit na mnoha místech za velmi nízké ceny začínající již kolem 200,- Kč. Seženete jej ve velkých obchodních domech s kuchyňskými potřebami, ve specializovaných internetových obchodech, ale i na aukčních serverech jako je Aukro nebo eBay.

Náš tip Náš tip

Výhodnější a pohodlnější je však nákup takzvaného barmanské setu, který obsahuje většinu základních nástrojů pro míchání nápojů. Více informací o barmanské sadě se dočtete v článku Barmanský set (sada).